У сусрет Сајму

Колико јуче, чини се, затворили смо прошлогодишње сајамске капије, закорачивши у нову издавачку годину са свешћу да је нова „највећа смотра књиге на Балкану” готово већ пред вратима. За разлику од појединих манифестација и свечаности које каткад незаслужено понесу име великог догађаја, Сајам књига и даље је један од оних симбола културе на коме има места за све узрасте, за све сталеже и за све читалачке укусе. Овде свако пронађе понеки занимљив наслов којим ће угрејати промрзле зимске часове.

Творци књиге и писане речи зналачки се утркују да надмаше „паметне” уређаје и виртуелне светове, смело конкуришући свеопштој помами за неком новом, искривљеном стварношћу. Није лако доскочити чарима интернета, особито кад су вам једино оружје словесност, писменост и уметност, за шта имамо све мање смисла, дара и времена. Квалитет и даље сигурно ћути негде између еластичности критеријума и укуса широке читалачке публике, која неодступно намеће своје вредносне аршине.

Има ли на згуснутом издавачком небу још увек места за Исидору, Десанку, Андрића, Дучића, Селимовића, Ћопића, Црњанског...? Премда се наизглед чини да нема, потражња за овим симболима убојитог пера убедљиво нас демантује. Будући да, између сајамских свечаности, сваке године пажљиво приредимо понеки од класика домаће литературе, бацајући тако ново светло на већ потврђену књижевну вредност, с правом можемо рећи да се радо враћамо класицима.

Стога је прошлогодишњу издавачку понуду наша кућа обогатила новим насловима, остајући углавном на већ познатој вредносној линији: религија, књижевност и историја.

 Неки од наслова које посебно препоручујемо читалачкој пажњи, зраче занимљивом историјском садржином, новим религиозним сазнањима и нарочитом књижевном вредношћу. Монографију о готово непознатим ранохришћанским мученицима са наших простора, под називом Сирмијумски мученици, потписује архимандрит др Клеопа Стефановић. Овај духовник високог образовања и широке религиозне културе,  духовно је стасавао чувајући кивот са моштима Преподобне Мати Параскеве, Свете Петке, у Румунији. Искуство које је стекао на овом светом месту, начинило је од овог младог боготражитеља поузданог и искусног духовника и беседника који је своје пастирске поуке преточио у још једну књигу знаковитог наслова - Господе, говорио сам.  

Најновији наслови др Владимира Димитријевића - Путовође ка Царству Небеском и Дародавци из вечности, представљају одлучан позив да се, у погледу православља, чврсто држимо учења највећих имена српског духовног луга прошлога века: Светог Владике Николаја, Светог Јустина Ћелијског, владике Данила Крстића, оца Тадеја Витовничког, оца Митрофана Хиландарца, оца Саве из манастира Вазнесење под Овчаром и свих оних великих подвижника који су у тешким искушењима и превртљивим временима остајали на неодступној линији одбране Српства и православља. Подсећање на њихово учење, прожето личним духовним искуствима самог аутора, пружиће одговоре верујућима на бројна занемарена духовна питања. Овај раскошни тематски, религиозни круг затвара аутентична и креативно осмишљена Српска божићна читанка Дејана Томића, која има намеру да подсети читаоце на значај и величину омиљеног црквеног празника многих генерација.

Израду фототипских издања која се тешко проналазе у државним и приватним архивима, а која оплемењују национални дух и зналачку свест важним историјским чињеницама које смо занемарили или намерно заборавили, овога пута представљамо у виду наслова Косовска битка и Приче и песме о Боју на Косову. Прва књига излази из пера ђенерала Јована Мишковића, начелника Главног ђенералштаба, председника Српске краљевске академије и почасог члана Српског лекарског друштва. Настала у време када српски патриотизам и вера у Бога нису били предмет поруге, и када слободарски дух није имао границе, поменута књига пружа један свеобухватан поглед на историјску проблематику која би и данас могла да открије важна становишта и пружи одговоре на тежишна национална питања. Приче и песме о Боју на Косову књига је која настоји да нас врати истинама и суштини народног предања. Аутентично и оригинално, путем народне књижевности, она преноси читаоцу једну снажну историјску, метаисторијску и есхатолошку поруку.

У богатој књижевној ризници „Народног дела“, с поносом представљамо и три књиге „најумније Српкиње свога времена”, одважне и непоткупљиве списатељице високих моралних аршина, Исидоре Секулић. Ови пажљиво приређени наслови убедљиво враћају на дневни ред Исидорине књижевне, животне и националне теме, као и њене моралне и религиозне погледе у виду упечатљивих наслова: Стопама Христовим, Његошу књига дубоке оданости и Записи о моме народу. Овим књигама значајне приповедне, књижевне и дубоке интелектуалне вредности, са посебним задовољством отварамо библиотеку „Знамените Српкиње”, како би њихов громки књижевни глас зналачки загрмео у лавиринтима модерног издавачког поднебесја.

У Београду, 21.10.2024.

Народно дело

 

 

Путовође ка Царству Небеском – светлоносци српског православља

30.10.2024.

Путовође ка Царству Небеском – светлоносци српског православља

У недостатку истинских вредности, стихијски прихватамо оне које нам се ...

Опширније
Бесплатна испорука
За све поруџбине изнад 3.000 РСД
Подржани су сви начини плаћања
MasterCard
Maestro
Visa
DINA
American express
BancaIntesa
MasterCard Sec
Verified by Visa